середа, 19 травня 2021 р.

 З Днем вишиванки! Зі святом єдності і культурного відродження народу України! Бібліотекарі Краматорська в найкращих у світі вишиванках  дарують усім радість та натхнення від цього чудового свята! 

Хай живе у віках Українська Вишиванка! 

https://www.youtube.com/watch?v=Yjq4_QR53K0




"Вишиванко, моя вишиванко"

   


   Кожен українець знає, що таке вишиванка, адже це не просто одяг, а частина душі. Історія національного вбрання українців сягає глибокої давнини. В ті часи вірили, що вишиванка оберігає людину, дарує їй добру долю та здоров'я.

   З нагоди відзначення Всесвітнього дня вишиванки пропонуємо вашій увазі онлайн - вікторину.



четвер, 13 травня 2021 р.

 


"Родина- маленька держава"

     Щорічно 15 травня відзначається Міжнародний день сім'ї.

     День сім'ї – це те свято, коли особливо хочеться об'єднатися зі своїми рідними і близькими, сказати один одному теплі слова кохання, приділити увагу і турботу, зробити  подарунок або просто подзвонити.

     Сім'я для кожної людини є дуже важливою для життя. Народжуючись на світ, маленька людина набуває маму і тата, а виростаючи обзаводитися власною сім'єю. Сім'я – це не тільки батьки, це ще й улюблені, близькі, а іноді навіть друзі, з якими пройшов вогонь і воду.

     Вітаємо зі святом! Бажаємо величезного сімейного щастя, душевності, любові, ніжності, турботи та уваги. Нехай почуття єднання і привітності завжди гріє вас в будь-яку погоду, в будь-який час року. Бережіть один одного і будьте щасливі!

 


"Ми - українці, ми - європейці!"



День Європи

   Щорічно у третю суботу травня в Україні відзначають День Європи. Для українців - це особливий день, адже Україну та ЄС єднають спільні цінності, історія та культура.
   ЄС нараховує 27 країн - учасників.
   У ЄС немає власних збройних сил, однак більшість країн-учасниць входять до НАТО.
   В Європарламенті на засіданнях можна використовувати 24 офіційні мови ЄС.
   Офіційна валюта - євро - використовується у 19 країнах ЄС.
   Найпопулярніше місто Європи - Париж, його відвідують найбільше туристів.
   Представництво Європейської Комісії в Україні з'явилось у Києві майже одразу після проголошення Незалежності - 1993 року.
   ЄС є найбільшим торговим партнером України та її найщедрішим донором.
   Безвізовий режим з ЄС дозволив українцям більше подорожувати. За 2019 рік українці загалом понад 15 млн. разів перетнули сухопутний кордон, подорожуючи до країн ЄС, а гості з ЄС - понад 3 млн. разів приїздили до України.
   Лише проводячи активну політику, проявляючи самоповагу і рішучість, Україна зможе посісти гідне місце в Європі, доконечно стати європейською країною.
    До вашої уваги вікторина: "Ми - українці, ми - європейці".
    



 Василь Семенович Стефаник - український письменник, громадський діяч, політик.

Василь Семенович Стефаник народився 14 травня 1871 р. в с. Русів на Станіславщині (сьогодні це Івано-Франківщина) у сім’ї заможного селянина. Батько В.Стефаника був працьовитим та вимогливим. Він хотів дати сину найкращу освіту.

Майбутній новеліст навчався три роки в рідному селі Русові, три роки у Снятинській школі, потім у 1883 році вступив до Коломийської гімназії, яку не закінчив, бо його виключили за участь у Покутській трійці у 1890 р.

В. Стефаник переїхав до Дрогобича і вступив до місцевої гімназії, яку закінчив 1892 р. Того ж року він вступив на медичний факультет Краківського університету, де вчився до 1900 р. Університет покинув, бо медицина його не цікавила.

У 1897 році відбулись перші публікації його новел у Львівському журналі «Літературно-науковий вісник». Свої новели писав  російською, польською та чеською мовами.

У 1899 у Чернівцях, з’явилася перша збірка прози Стефаника “Синя книжечка”.

«Першим українським новелістом», «володарем селянських душ», «великим майстром слова», «володарем тяжкого слова», «сільським філософом» – називають В.Стефаника.

1900 року у Львові з’явилася друга збірка письменника «Камінний Хрест».

У 1903 В.Стефаник відвідує Київ, де знайомиться з М.Старицьким, Панасом Мирним, М.Коцюбинським, Миколою Вороним. Також був знайомий з Лесею Українкою, Ольгою Кобилянською, Іваном Франком.

26 січня 1904 року Василь Стефаник одружився з Ольгою Гаморак. У них було 3 синів, та після 10 років щасливого сімейного життя Ольга померла. У 43 роки Стефаник став вдівцем, сам виховував дітей. Більше він не одружувався.

Був депутатом австрійського Віденського парламенту з 1907 року до 1918. Він захищав інтереси селян аж до розвалу Австро-Угорщини.

В. Стефаник — один із представників Покутської трійці (умовне об’єднання трьох українських письменників: Василя Стефаника, Леся Мартовича та Марка Черемшини. Назва походить від регіону, оскільки усі троє були з Покуття. Завдяки постійній та тісній співпраці молоді письменники пройшли так звану Франкову школу та сформувалися під його безпосереднім впливом. Саме І.Франко брав активну участь у становленні та формуванні таланту Стефаника, Мартовича та Черемшини.

Творчість В. Стефаник розпочав поезіями в прозі (1896-1898 рр.). У жовтні 1897 р. на сторінках чернівецького, часопису «Праця» була надрукована новела «Виводили з села», пізніше — новели «У корчмі», «Стратився», «Синя книжечка» та «Сама саміська», які одразу зробили його широковідомим українським письменником. Ці твори ввійшли до першої збірки В. Стефаника «Синя книжечка» (1899 р.). Пізніше виходили книги новел «Камінний хрест» (1900 р.), «Дорога» (1901 р.), «Моє слово» (1905 р.), «Земля» (1926 р.). Шанувальники творчості митця називали його, за висловом Марка Черемшини, «поетом мужицької розпуки».

Новаторство Стефаника полягає у тому, що він є творцем психологічної новели. Він будує сюжети не на розвитку зовнішніх подій, а на змінах почувань та переживань. У творах письменника немає авторських роз’яснень та тлумачень, говорять, роздумують самі персонажі. Тому його твори побудовані на монологах та діалогах. Він прагнув, щоб кожне слово у його новелах звучало, як згусток людського болю, повноголосо. Його твори стилі, глибоколіричні, що порівнює їх із народною піснею.

7 грудня 1936 року письменник помер від серцевого нападу. Похований у Русові біля матері згідно з заповітом новеліста.




пʼятниця, 7 травня 2021 р.

Найкраще в світі слово - мама


Мама! Найдорожче слово в світі!
Де б не був ти, що б ти не робив,
Назавжди вона твій шлях освітить
Ніжним серцем, відданим тобі.
В дні важкі, і в дні, на щастя щедрі,
Не забудь: вона завжди – в тобі,
Тож живи, як мама, – щиро й чесно,
І, як мама, світ оцей люби!

Дорогі  друзі!

   Вітаємо з Днем матері! Бажаємо кожній мамі на світі -- тільки кращого. Здоров'я, міцної сім'ї, надійності та впевненості, достатку і гордості за своїх діток. Щастя в ваші люблячі очі й миру в серці!




Нехай живі пам'ятають -- покоління знають

День Перемоги… Дорогою ціною заплатив український народ за участь у найстрашнішій за всю світову історію  війні. Не щезне в пам’яті людській, не йде в забуття великий подвиг  і велика трагедія нашого народу – його битва, його перемога над фашистами. 

 

понеділок, 3 травня 2021 р.

Я хотів служити народові...

   Зараз навряд чи знайдеться людина, яка б не знала ім'я видатного письменника та драматурга Михайла Булгакова. За своє коротке життя (прожив 49 років) він створив: романи: "Біла гвардія", "Театральний роман", "Майстер і Маргарита"; повісті: "Дияволіада", "Фатальні яйця", "Собаче серце"; п'єси: "Дні Турбіних", "Зойчина квартира", "Біг", "Багряний острів", "Кабала святош" та інші; нариси, фельєтони.
   Так сталось, що світова слава до письменника прийшла лишень після його смерті, із публікацією у 1968 році його роману "Майстер і Маргарита".
   Михайло Опанасович Булгаков народився 15 травня 1891 року в родині викладача Київської духовної академії О.І.Булгакова і викладачки жіночої гімназії В.М.Булгакової (дівоче прізвище -- Покровська). Місце народження -- будинок священника отця Матвія Бутовського, який мешкав у Києві. Хлопчикові дали ім'я на честь хранителя міста Києва архангела Михаїла. В сім'ї було семеро дітей: три хлопчика й чотири дівчинки. Жили весело, але багато працювали.
   Потім Булгаков закінчить Першу Олександрівську гімназію, стане студентом медичного факультету Імператорського університету ім. Св. Володимира, де провчився сім років. Молодий лікар працював у військових шпиталях у Кам'янці-Подільському й Чернівцях, потім, після призову, "ратник ополчення II розряду" одержав призначення до Смоленської губернії. Згодом Булгаков переводиться у В'яземську міську лікарню. Де й дізнається про революцію 1917 року. Булгакову прийшлось багато пережити.
   Врешті-решт Булгаков назавжди залишає заняття медициною й переїжджає до Москви (1921). Де й розпочинається його творча біографія - прозаїка і драматурга.
   Письменник обожнював все містичне. Він, наприклад, навіть передбачив свою смерть, коли ніякого натяку на хворобу не було. Тому й поспішав написати великий роман -- "Майстер і Маргарита". І встиг, тому що поряд з ним була його "Маргарита". Спочатку її звали Тетяна Лаппа, а потім Любов Білозерська, а далі Олена Шиловська: всі ці кохані ним жінки злились в знаменитий образ.
   Роман "Майстер і Маргарита", який Булгаков створив протягом 1928-1940 р., став класикою світової літератури, витримав багатомільйонні тиражи у нас та за кордоном. Його перекладено багатьма мовами Європи, Америки, Азії, неодноразово інсценізовано і екранізовано. На його сюжеті створено музичні твори, опери і балети. Тріумфальна хода безсмертної сатиричної фантасмагорії-феєрії з геніальною вставною новелою про Христа і Пілата продовжується і тепер!
   10 березня 1940 р. Булгакова не стало. Із щоденника О.С.Булгакової, серед прощальних слів Михайла Опанасовича були такі слова: "Я хотів служити народові...". Письменник був похований на Новодівочому цвинтарі в Москві. На його могилі було встановлено камінь, названий "голгофою", який перед цим лежав на могилі М.Гоголя (улюбленого автора М.Булгакова).

#Єіменаієтакідати