Довідково - бібліографічне обслуговування та інформаційне забезпечення запитів користувачів


   Серед основних функцій бібліотеки, інформаційній завжди належить одне з головних місць. Працівники дитячої  бібліотеки ім. М. Рибалка намагаються створити комфортне інформаційне середовище для своїх читачів, надаючи їм потрібну інформацію в потрібний для них час.   
   Діапазон читацької аудиторії бібліотеки достатньо широкий за віком і різноманітний в освітньому, професійному та соціальному аспектах - діти та їх батьки, викладачі, працююче населення, пенсіонери, безробітні та ін.
    Незважаючи на труднощі комплектування книжкового  фонду останніми роками, ми прагнемо повноцінно виконувати запити користувачів бібліотеки, пропонувати їм літературу на допомогу освіті та самоосвіті, довідкову літературу, книги по вихованню дітей, кращі твори світової літературі, а також періодичні видання.
   Інформаційні потреби жителів мікрорайону з року в рік зростають. Тому лише бібліотечними ресурсами задовольняти ці запити не достатньо. З листопада 2010 року користувачі бібліотеки мають можливість використання інформації зі світової мережі для вирішення їхніх соціальних потреб.  Центр вільного доступу до Інтернету був відкритий завдяки участі філії у проекті програми «Бібліоміст».
    Впровадження електронних ресурсів у бібліотеці якісно підвищило рівень обслуговування, відкрило користувачам цілий спектр нових, раніше недосяжних можливостей.  В практику роботи все активніше впроваджуються нові форми та методи.
   Автоматизований пошук сприяв задоволенню універсальних запитів користувачів, виконанню усіх типів бібліографічних довідок, а також скороченню часу на пошук необхідної інформації, тобто оптимізації  довідково - бібліографічного обслуговування.   Індивідуальне та групове інформування користувачів бібліотеки також стало більш оперативним, тому що списки літератури  надсилаються абонентам електронною поштою.  
   З 2014 року користувачам бібліотеки запропонована нова послуга - електронна доставка документів (ЕДД).
  Сьогодні бібліотеку неможливо уявити без сучасного інформаційного простору, який створюється,  за допомогою рекламних стендів, плакатів і дайджестів.
   На інформаційному стенді «Довідкове бюро читачів» представлені матеріали доступні і актуальні. Крім традиційної інформації про бібліотеку та послуги, які вона надає, тут розміщені оголошення з номерами телефонів гарячої лінії Верховної Ради, місцевих органів влади, пенсійного фонду, телефонний довідник «Куди дзвонити якщо сталася НП»    Під час проведення АТО в Краматорську на стенді був розміщений перелік бомбосховищ. Зараз - список організацій, що надають допомогу біженцям.
   Все більшої популярності набуває форма спілкування бібліотекарів з користувачами завдяки оформленню в бібліотеці зони спілкування «Читач – бібліотеці. Бібліотека - читачу». Головна мета цієї «контактної зони» - надання необхідної інформації для читачів різних вікових категорій з питань, які їх хвилюють, є для них актуальними. Кожен бажаючий може залишити тут свої запитання, побажання, пропозиції щодо покращення роботи бібліотеки.
   Велика увага у бібліотеці приділяється масовому інформуванню.Завжди цікаво і дуже інформативно проходять у нас дні інформації, дні відкритих дверей, дні абонемента та читального залу. Ці заходи різноманітні за тематикою та адресовані усім  віковим категоріям користувачів.
   День інформації «Якщо читати — то найкраще» був організований для дітей та юнацтва. Співробітники бібліотеки познайомили дітей з книгами з серій : «Сучасна дитяча проза», «Для тих, хто не любить читати». Увазі читачів  в цей день була запропонована велика книжкова експозиція «Маленькі шедеври великої літератури», літературна мозаїка «Перлини світової класики»» та конкурсна гра «Подорож до книгограю».
   Більш детально познайомитись з періодичними виданнями відвідувачі бібліотеки мали змогу під час проведення день періодики  «Відкриваємо багатства журнального царства» .  Мандрівка сторінками журналів "В гостях у почтальйона Печкина " захопила дітлахів. Після знайомства з цікавими і різноманітними пізнавальними рубриками, іграми, завданнями у дітей виник жвавий інтерес і бажання неодмінно погортати сторінки журналів. Всі бажаючі мали можливість здійснити прес-знайомство з електронними виданнями у центрі вільного доступу до Інтернет. У читальному залі була оформлена прес – панорама «Преса на всі інтереси».
   Розширенню знань учнів та викладачів школи – інтернату  про довідкові видання, які  існують в фонді бібліотеки,  сприяв день інформації «Запрошуємо  Вас на розмову про літературу довідкову» .
Учасники заходу приділили велику увагу енциклопедіям, представленим на виставці «Вернісаж енциклопедій». Особливо раді новим виданням були учні молодших класів, вони з задоволенням розглядали сторінки яскравих книжок. Учні 7-го класу взяли участь у бібліографічній грі «Хто нас читає, той не програє!». Для юнацтва була проведена зустріч з книгами - Всезнайками.
   В рамках дня інформації « Ключі до здоров'я ", організованого спільно  з  СК « Спартак » пройшли: весела година змагань , вікторина "Неболейка", бесіда «Бережіть руки, ноги - не ходіть по дорозі» та огляд літератури, представленої на книжковій виставці «В країні спорту».
   Не лишилися без уваги і дошколята. Один із осінніх днів для вихованців 3-х старших  груп дитячого закладу № 5 виявився незвичайним, адже дітки вперше переступили поріг дитячої бібліотеки, де для них був організований  День дошкільнят "Рости з книгою, малюк!" Знайомство з книгозбірнею розпочалося з гри, у ході якої майбутні користувачі дізналися про бібліотеку, про історію створення книги, зустрічалися  з улюбленими  героями казок, а також,  що потрібно для того, щоб записатись до бібліотеки і брати книжки додому.
   З ініціативи вихователя валеологічної групи дитячого садка № 5 Сідаш Людмили Василівни в бібліотеці було проведено день здорового харчування «Що нам їсти та що нам пити, щоб здоров'я зберегти». В читальному залі бібліотеки були оформлені виставка малюнків і виробів дітей та виставка корисних продуктів. З презентації «Де живуть вітаміни» малюки дізналися про продукти, які для них дуже корисні і які вітаміни в них містяться. Також згадали правила харчування і гігієни, читали вірші, відповідали на запитання вікторини та подивилися мультфільм «Пригоди Тані і Вані в країні продуктів». Потім вони з великим інтересом розглядали малюнки та поробки, представлені на виставці. А подивитися було на що. Всі роботи були дуже цікавими, яскравими, барвистими. Вихователь вручила дітям пам'ятки про здорове харчування, а співробітники бібліотеки пригостили їх яблуками та провели захоплюючу екскурсію по абонементу.
   «Завітай у царство книжкове, зустрічай товариство казкове» під такою назвою відбувся у бібліотеці день відкритих дверей. Книжкова виставка "Час читати ", віртуальна подорож найвідомішими і найоригінальнішими бібліотеками світу  «Най…Бібліотеки світу», огляд літератури "Для вас, малюки, нові книжечки" та  бібліотечний хіт-парад «Творчість сучасних українських письменників - дітям» сприяли  розширенню світогляду  та цікавому проведенню  дозвілля жителів мікрорайону. Приємним сюрпризом стала демонстрація першого мультфільму Марії та Сергія Дяченків «Курка, яка несла всяку всячину» .
За любов до читання та відданість книзі кращі читачі бібліотеки були нагороджені грамотами та подарунками.
    Також цікавими формами масового інформування читачів та населення про послуги бібліотеки та наявність літератури з актуальних питань є: день краєзнавства  «Рідний краю ти мій, я — частинка твоя», день Інтернету  «Всесвітня мережа запрошує»,  день толерантності «Толерантність – шлях до згоди».
   Виїзний День толерантності  вперше був проведений в школі – інтернат № 18 для учнів 2 – 9 класів.
Учням молодших класів за допомогою уроку доброти «Добро творити просто» ми нагадали як важливо у сучасному світі бути добрими, привітними, милосердними і дружніми.
Учасниками години-роздуму “Складне поняття “толерантність» стали учні 5 - 6 класів. Для кращого поняття значення слова «толерантність» захід розпочався  казкою та презентацією. Потім діти прийняли активну участь у грі «Як нам стати толерантними», де треба було найти вихід з названих життєвих ситуацій.
   На уроці  «Під сонцем місця вистачить усім»  підлітки  7 – 9–х кл. склали квітку толерантності, розбирали проблемні ситуації, висловлювали свої думки і робили висновки. Нікого не залишив байдужим перегляд відеоролику «Добро спасет мир».
   Активному доведенню нової інформації до користувачів, розкриттю
інформаційних ресурсів бібліотеки сприяли бібліовізити до  шкіл мікрорайону з оглядами літератури «Книжечка новенька - дітям до серденька» для учнів 3 - 4 та 5- 6 - х класів та оглядами – знайомствами з періодичними виданнями для учнів 7 - 8 класів.
   Для задоволення потреб користувачів у інформації бібліотекарі пропонують своєму читачеві актуальну, вичерпну та цікаву інформацію з різних питань у вигляді експрес – інформацій, інформаційних годин,  бліц-оглядів.
   Про нові професії, та професії , які сьогодні користуються попитом на ринку праці  ми розповіли учням старших класів за допомогою електронної презентації «Новий час - нові професії». Нашим гостям  також було запропоновано цікаві відеоролики, присвячені даній темі. Під час заходу підлітки отримали нові знання та корисну інформацію, які допоможуть їм у майбутньому виборі професії.
   З цікавими та маловідомими фактами з історії Краматорська учні 7   кл.  познайомилися у час проведення інформ - калейдоскопу “Цікаві таємниці в краєзнавчій скарбниці”.
   З інформаційного фуршету «Аз, букі, вєді» діти дізналися як створювалася азбука, про пам’ятки слов’янської писемності та  слов’янських просвітителів Кирила та Мефодія.

   Дуже подобаються  користувачам бібліотеки заходи, які проводяться у центрі вільного доступу до Інтернет. Динамічне зображення та звук, якими вони супроводжуються, краще допомагають сприйняттю інформації, чим звичайний виступ бібліотекаря.
    Нашим  маленьким читачам були адресовані  інтернет – урок  "Чарівний світ дитячих онлайн – енциклопедій»,   web- мандрівка «Подорожі з Павучком-всезнайкою»,  подорож web - сайтами "Навколо світу за одну годину" та ін.
   Інтернет - екскурсії "Інтернет - Що? Де? Коли"? та "Кращі  Інтернет- ресурси" здійснили учні старших класів школи – інтернату № 18.

   Колектив бібліотеки постійно інформує своїх читачів через книжкові виставки та тематичні перегляди, намагається здивувати, зацікавити користувачів їх оригінальним, яскравим оформленням.
   Виставка - фантазія «Час натхнення, творчості пора», виставка - вікторина «Мово моя, ти чарівна зірниця», виставка - порада «Жить теплей, когда с тобою существо родное рядом», літературний вернісаж "Ювілейна планета", книжковий кастинг «Кращі із кращих », літературні розкопки  «У нашому домі читають усі» та інші привернули до себе увагу читачів різних вікових категорій.
   На виставці - запрошенні «Издательство « Самовар» приглашает к чтению» були представлені як книги, що користуються підвищеним попитом, так і книги, з якими бібліотекарі хотіли б обов'язково познайомити дітей. Виставка викликала інтерес не тільки у юних читачів. Своїм оригінальним оформленням (красива скатертина, розписний самовар, чашки, блюдо з бубликами та пиріжками) не залишили байдужими і дорослих.
   Чарівна скринька  для малюків та батьків «Читаємо разом!» познайомила наших маленьких читачів та дорослих з новинками дитячої літератури, з книгами на допомогу сімейному читанню та вихованню.

   Значне місце в інформаційному обслуговуванні користувачів в бібліотеці, займає Інтернет- центр, тому вебліографія стала одним із необхідних напрямів бібліографічної роботи. Для полегшення пошуку інформації було підготовлено вебліографічні списки інтернет - адрес, пам’ятки, веб - дайджести, електронні закладки  «Як знайти потрібну інформацію в Інтернет?», «Скарбничка сайтів», «Знайомтесь: нові професії», «Віртуальна шпаргалка», «Домашні улюбленці» та інші.
   Доступ до ресурсів Інтернету надав можливість створювати більш сучасні бібліографічні покажчики. Враховуючи вікову категорію читачів,  ми творчо підходимо до створення рекомендаційних та інформаційних списків літератури, пам’яток, закладок. 
   Дієвою формою популяризації літератури для учнів молодших класів та їх батьків стали рекомендаційні   списки літератури «Нові імена в українській дитячій літературі» та «Издательство «Самовар» приглашает к чтению».   
   Ознайомитися із секретною інформацією на літературних героїв, відомих у всьому світі, підлітки можуть зазирнувши до інформ – досьє «Цілком таємно».
   Дайджест «Сучасна молода українська література», адресований юнацтву та дорослій категорії користувачів, містить не тільки друковані видання, а й електронні ресурси.

   Колектив бібліотеки постійно працює над вдосконаленням існуючої системи довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування, приймає нестандартні рішення, находить нові та запроваджує у практику роботи перевірені часом форми, методи задоволення інформаційних потреб та запитів читачів.
  Сподіваємося, що робота бібліотеки допомагає користувачам адаптуватися до потреб нового інформаційного суспільства, дозволяє знайти найкоротший шлях до необхідної інформації.


Немає коментарів:

Дописати коментар