четвер, 30 січня 2025 р.

   У 2025 році ми відзначаємо 95-ту річницю з дня народження одного з найпопулярніших у світі письменників, книгами якого зачитується три покоління українців. 

   ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО -- геніальний український письменник, який подарував дітям чарівний світ пригод, гумору та тепла. Його твори, зокрема "Тореадори з Васюківки", "В країні сонячних зайчиків" та багато інших, стали улюбленими не лише для юних читачів, а й для дорослих, які виросли на цих захопливих історіях.

   До вашої уваги творчий портрет «Сонячний класик та український тореадор» до 95-річчя від дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка.

#Всеволод_Нестайко

#культура_на_часі

#дитяча_бібліотека_імРибалка



середа, 29 січня 2025 р.

   29 січня Україна вшановує 107-річницю бою молодих хлопців під Крутами. Далекого 1918 року гімназисти стали на захист Києва від більшовицької навали. Наймолодшому було лише 16 років. Радянська влада, як зараз Росія, хотіли захопити Київ. Але їм це не вдалося. 
   У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
   Крути – всього лиш  героїчна мить на сторінках історії українського державотворення. Факел героїзму, запалений студентами під Крутами, й далі горить і буде горіти в серцях майбутніх поколінь.
   Вчинок юнаків хвилює серця українців, незламні духом, вони дали безпрецедентний урок мужності та патріотизму.
   Вічна слава Героям, що віддали свої життя за волю України! Слава воїнам, які виборюють свободу та незалежність в наш час!
   Наша бібліотека разом зі своїми читачами долучилися до  обласного патріотичного марафону «Лицарі Крут» організованого Донецькою обласною бібліотекою для дітей.
#культура_на_часі
#дитяча_бібліотека_імРибалка



пʼятниця, 24 січня 2025 р.

Маруся Чурай

  Цьогоріч виповнюється 400 років від дня народження Марусі Чурай, напівлегендарної української народної співачки та поетеси. 
   Маруся Чурай - псевдонім, справжнє ім'я поетеси - Марина Гордіївна Чурай - полтавка, ім'я якої оповите легендами. Саме так - дівчина-легенда - називають історики й літератори Марусю Чурай, яка фактично створила першу українську жіночу й романтичну лірику.
   Українська народна співачка та поетеса відома майже у всьому світі. ЇЇ пісні ллються рікою та западають у душу. Вони надихали тоді козаків, а зараз воїнів на патріотичні почуття. Вони виховують любов до Батьківщини. Ці пісні є скарбом нашого народу. Вони цінні тим, що покликані зміцнювати дух та утверджувати національну гідність.
   Образ Марусі неоднозначний. Але є одна річ, яка залишається безперечною - вона була яскравою і унікальною особистістю, з глибоким внутрішнім світом і тонким світоглядом. Вона стала символом української пісні, зіркою української культури і мистецтва, прикладом справжнього патріотизму.
   До вашої уваги відео-презентація "Маруся Чурай - голос і душа українського народу".
#Маруся_Чурай
#культура_на_часі
#дитяча_бібліотека_імРибалка



    До Дня Соборності України Дитяча бібліотека ім. М. Рибалка взяла участь у обласній віртуальній артгалереї "Соборна і єдина"

#культура_на_часі

#дитяча_бібліотека_імРибалка






середа, 22 січня 2025 р.

З Днем Соборності

   Щороку 22 січня українці всього світу відзначають День Соборності України, вшановуючи світлу пам'ять про українських патріотів, що протягом віків боролися за свободу та соборність Української держави.

   У січні 1918 року була проголошена Українська Народна Республіка, а на територіях, що входили до Австро-Угорської імперії, була заснована Західноукраїнська Народна Республіка. У грудні 1918 року лідери обох держав в українському місті Фастові підписали акт об'єднання українських земель.

   22 січня 1919 року цей договір, що увійшов у історію як "Акт злуки", був обнародуваний у Києві на Софійській площі.

   Це державне свято символізує єдність всіх українських земель. І хоча державі тоді не вдалося зберегти цілісність та незалежність, акт злуки став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу.

   День Соборності офіційно відзначають з 1999 року, згідно з Указом Президента України "Про День Соборності України" від 21 січня 1999 року, а започаткована у далекому 1990 році акція "живий ланцюг" на честь річниці Акту Злуки досі є традиційним символом Дня Соборності та єдності українців.

   День Соборності має неабияке значення для нашої держави: проголосивши об'єднання українських земель понад століття тому, українці й сьогодні продовжують боротьбу за свою незалежність, ідентичність та цілісність.

   Ми вдячні Збройним силам України, які є запорукою того, що соборній Україні бути. Тимчасово окуповані території неодмінно будуть звільнені від російських загарбників.

   Метою сьогоднішньої боротьби є перемога соборної України - і досягнути її можливо лише в єдності всього українського суспільства.

   З Днем Соборності України! Слава Україні!

   А що для тебе Соборність?

#День_Соборності #Україна

#культура_на_часі

#дитяча_бібліотека_імРибалка











вівторок, 21 січня 2025 р.

 МАГІЯ ЗИМОВОГО ЧИТАННЯ. 

   "Третій сніг" - повість-казка ІВАНА АНДРУСЯКА - одного з найвідоміших сучасних українських письменників. Це книжка про лісову школу і її кмітливих і цікавих учнів з елементами детективного розслідування.

   Головний герой - їжак Петро🦔, який дуже любить ліс🌲🌳, особливо тернівник, де проживає. Він ходить до лісової школи🌲🏫разом з іншими звірами🐻🐇🐭🦊🐺, любить вчитися📖, має багато книжок📚, поважає свого вчителя👨‍🏫, старого зайця Миколу🐰.

  У лісовій країні серед тварин панують закони виживання, про це і розмірковує головний герой🦔.

  Казку цікаво читати дітям, тому що вони можуть уявити себе персонажами, співпереживати з ними. Водночас це серйозна розмова з дитиною про важливі для неї речі. Автор говорить з дітьми про нашу з вами сучасність, про те, як реагують діти на гострі актуальні проблеми в житті нинішньої України, а саме - проблема грубої сили, агресії, несправедливості, а також проблема рідної мови та екології.

   Це історія про добро і зло, співчуття і жорстокість, радість і горе, сміх і сльози, про все те, про що неодмінно потрібно говорити з дитиною. Говорити з добром і любов'ю - так, як уміє це робити один з найулюбленіших письменників сучасної української дітвори Іван Андрусяк.

#Іван_Андрусяк

#дитяча_бібліотека_імРибалка

#культура_на_часі







пʼятниця, 17 січня 2025 р.

    Шановні читачі!

Ділимося з вами своєю радістю! Нещодавно наша бібліотека отримала черговий подарунок від українського письменника Андрія Кокотюхи.

Велике спасибі, пане Андрію, за чудову ініціативу з поповнення бібліотек новими українськими книжками.
Висловлюємо щиру подяку за підтримку дитячої бібліотеки Краматорська. Така увага радує, надихає і читачів і бібліотекарів!
Книга була, є і буде найкращим подарунком бібліотеці.
Бажаємо Вам, пане Андрію, миру, міцного здоров'я, наснаги на добрі справи!

#Андрій_Кокотюха #книга_бібліотеці
#дитяча_бібліотека_імРибалка
#культура_на_часі



субота, 11 січня 2025 р.

   День українського політв'язня відзначають 12 січня як символ боротьби за права людини, свободу слова та незалежність України. Він має на меті вшанування українців, які через свої переконання та активну діяльність стали жертвами політичних репресій.
   У 1960-70-х роках радянський режим посилив репресії проти дисидентів, інтелігенції та представників руху за права людини в Україні. Багато українців, які прагнули зберегти національну ідентичність, культуру та історію, виступали проти русифікації, обмеження прав і свобод. Вони стали символами опору тоталітарній системі.
   Найвідоміші постаті: Василь Стус - видатний поет і перекладач, дисидент, борець за права людини. У своїх віршах Стус виступав проти тоталітарного режиму, за що його переслідували, арештовували й ув'язнювали. Загинув у таборі в 1985 році.
   Іван Світличний - поет, літературознавець, критик, один із засновників дисидентського руху, Його звинуватили в "антирадянській пропаганді", за що був засуджений до ув'язнення.
   Левко Лук'яненко - правозахисник, один з авторів Акта проголошення незалежності України. За свої переконання був засуджений до смертної кари (згодом заміненої на 15 років ув'язнення).
   Святослав Караванський - мовознавець, журналіст, дисидент. Був ув'язнений за критику радянської влади та боротьбу за українську мову.
   В'ячеслав Чорновіл - журналіст, публіцист,активіст. Засуджений за "антирадянську діяльність". Його твори викривали систему утисків української культури та мови.
   Всі засуджені в політичних "Злочинах" були звинувачені у "антирадянській пропаганді" та "шкідництві". Більшість політв'язнів відправляли у Сибір або на Північ Росії, де вони піддавались жорстоким умовам утримання. Часто активістів оголошували психічно хворими, щоб ізолювати їх від суспільства, Забороняли публікувати, вилучали твори, тиснули на рідних і колег.
   Українські політв'язні 60-70-х років не лише зберегли ідею незалежності України, а й заклали фундамент для руху правозахисників. Їхня діяльність надихнула наступні покоління борців за свободу.
   Ці люди стали символами незламності духу й вірності своїм переконанням навіть у найважчих умовах.
   У сучасній історії України словосполучення "українські політв'язні" повернулося до вжитку у 2014 році, коли Росія окупувала Крим та розпочала війну на Донбасі. Російська влада продовжує ув'язнювати українців, кримських татар та людей інших національностей, які виступають проти окупаційної влади та агресії Кремля.
   Згадаймо сьогодні всіх українців, які колись і зараз продовжують боротися проти окупантів. Маємо пам'ятати про них і робити усе можливе, аби вони повернулися додому.
#День_українського_політвязня
#культура_на_часі
#дитяча_бібліотека_імРибалка



пʼятниця, 10 січня 2025 р.

   11 січня відзначається Міжнародний день "дякую" - свято, що було започатковане за ініціативи миротворчих спільнот. Щодня люди вимовляють слово "дякую" мільйони разів, але чи замислюються вони про те, як це слово з'явилося в нашій мові, що означає і наскільки потужну енергетику має? Слова подяки володіють чарівними властивостями - люди за їх допомоги дарують радість один одному, висловлюють увагу і передають позитивні емоції. Слово "дякую", як вважають психологи, володіє магічними властивостями, воно може заспокоїти і зігріти своєю теплотою. Слово "дякую" є своєрідним усним "погладжуванням". Вираз подяки, на думку фахівців, покращує здоров'я як адресату, так і тому хто виражає свої почуття. Справжня вдячність, яка може принести користь, повинна йти тільки від чистого серця. Не скупіться на добрі і теплі слова, подякуйте у цей день всім, кого ви любите і цінуєте.
   Маємо нагоду ще раз подякувати нашим Захисникам та Захисницям за можливість бачити ранок, жити, працювати.
   Бажаємо всім якомога частіше від душі дякувати тим, хто своїми словами або вчинками робить ваше життя легшим, спокійнішим, гармонійнішим. Нехай коло ваших друзів і добрих знайомих буде як можна ширше, нехай оточуючі вас люди щедро діляться з вами своєю добротою, теплом і турботою.
   До вашої уваги тематична викладка літератури "Дякую тобі, друже!"

#Міжнародний_день_дякую
#культура_на_часі
#дитяча_бібліотека_імРибалка







середа, 8 січня 2025 р.

   8 січня виповнюється 90 років ВАСИЛЮ СИМОНЕНКО – українському поету і журналісту, діячу українського руху опору, шістдесятнику.
   Народився Василь Симоненко  в селі Біївці Лубенського району на Полтавщині. Зростав без батька. Про своє дитинство пізніше поет писав, що з рідних людей у нього були тільки мати і сивий дід, а татом він нікого не кликав і довгий час був упевнений, що так і повинно бути.
   Почав шкільне навчання Симоненко у рідному селі. По закінченні отримав золоту медаль. Згодом вступив на факультет журналістики Київського національного університету імені Шевченка, а після отримання диплома переїхав до Черкас, де працював у редакціях газет "Молодь Черкащини", "Робітнича газета", "Черкаська правда".
   Писати Василь Симоненко почав у студентські роки. Однак за життя видано лише збірку лірики "Тиша і грім" (1962) і казку для дітей "Цар Плаксій та Лоскотон". Його вірші, які допускалися до друку, коригувалися. Визнання до поета прийшло посмертно. Сам письменник про свій поетичний стиль говорив: "Є в мені щось від діда Тараса і прадіда Сковороди".
   Василь Симоненко за своє коротке, але плідне життя, написав поезiï, провiдною темою яких є любов до рiдноï землi, вiдповiдальнiсть за ïï долю; новели; пробував створити кiносценарiй зi студентського життя, став автором численних статей, театральних i лiтературних рецензiй, створив три казки для дiтей i дорослих: "Цар Плаксiй i Лоскотон", "Подорож в краïну Навпаки", "Казка про Дурила".
   Недарма Симоненка називали літературним бунтарем: він не терпів несправедливості, прагнув не тільки свободи, але й визнати Україну самобутньою державою. Він виступав проти компартії та всевладдя.
   У ніч проти 14 грудня 1963 році у неповні 29 років поет помер у черкаськiй лiкарнi. Під час похорону до рук друзів поета потрапляють його щоденники й архів. Та після цього  ще п'ятнадцять рокiв забороняли видання творiв Василя Симоненка. З неймовірними труднощами Василевим друзям доводилося "пробивати" у світ кожну його книжку.І все ж завдяки колективним зусиллям читач дістав змогу одержати Симоненкові "Земне тяжіння", збірку новел "Вино з троянд", "Поезії", "Избранная лирика", "Лебеді материнства",  том вибраних поезій.

   1965 року Симоненка висунули на Шевченківську премію. Проте не судилося. Поет отримав її лише через 30 років, уже в Незалежній Україні, посмертно.

#Василь_Симоненко
#дитяча_бібліотека_імРибалка



середа, 1 січня 2025 р.

   Щорічно 1 січня у світі відбувається масова молитва, адже ця дата - День всесвітніх молитов за мир. 
   У сьогоднішньому світі дуже корисно і важливо розуміти, що найголовніше - це мир на планеті. Свято є міжнародною духовною подією, спрямованою на об'єднання людей усіх релігій, конфесій та світоглядів у спільній молитві за мир на Землі. Спільним гаслом Дня всесвітніх молитов про мир є слова: "Пробач, і ти знайдеш мир". 
   День всесвітніх молитов за мир нагадує, що мир починається з кожного з нас. Це можливість задуматися про те, як наші вчинки, слова та думки впливають на гармонію у суспільстві.            Символічно 1 січня, початок нового року, підкреслює надію на оновлення та можливість змін на краще.
   Цей день об'єднує віруючих та невіруючих, демонструючи, що прагнення до миру є універсальною людською цінністю, яка не залежить від національності, культури чи релігії.
   Сьогодні ми з Вами повинні як ніколи пам'ятати, що наш світ дуже тендітний. Його важко збудувати, ще важче його зберегти.

#дитяча_бібліотека_імРибалка