середа, 29 грудня 2021 р.
вівторок, 14 грудня 2021 р.
Любі діти!
Лісовий світ сповнений незвичайних пригод, а
також загадкових злочинів. Ось чому двоє друзів – винахідливий пес Фу-Фу та
довірливий кіт Киць-Киць – відкривають детективне Бюро – дуже вчасно, до речі.
Які справи їм довелося розслідувати та
які незвичні історії з ними трапилися ви
дізнаєтеся з детективної дитячої серії
книг «Фу-фу та Киць-Киць…» Катерини
Матюшкіної та Катерини Оковитої.
четвер, 9 грудня 2021 р.
Щорічно 10 грудня в світі відзначають Міжнародний день захисту прав людини. Ця дата була впроваджена Генеральною Асамблеєю ООН в 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948 року Загальної декларації з прав людини. Декларація стала першим світовим документом, що сформулював положення про права людини.
До вашої уваги відеодовідка з прав людини " Мої права в моїй державі".
понеділок, 6 грудня 2021 р.
З Днем Збройних сил!
6 грудня — в день ухвалення 1991 року закону України «Про Збройні сили України», українці відзначають державне свято – День Збройних сил України. Встановлене воно постановою Верховної Ради України 1993 року.
Збройні Сили — це один з основних
елементів стабільного і впевненого розвитку Української
держави, справжня гарантія державного суверенітету.
Зараз це свято стало символом справжньої
мужності, героїзму і відваги. В цей день ми низько вклоняємося подвигу
тих, хто віддав своє життя за Україну, та всім тим, хто
несе військову службу в зоні АТО, за відданість українській державі,
незламну силу волі та безстрашність.
Щиро вітаємо зі святом! З Днем Збройних сил!
понеділок, 29 листопада 2021 р.
Назарій Яремчук - співак від Бога.
30 листопада виповнюється 70 років від дня народження відомого співака, Народного артиста України, світлої людини - Назарія Яремчука.
Рідні гори Карпати, Говерла сріблочола, вічнозелена красуня смерічка стали символом молодості і пісенного натхнення добре знаного по всіх усюдах ансамблю "Смерічка", в юнацькому гроні якої заспівав свою незабутню, невмирущу "Червону руту" Назарій Яремчук. Його голос, його виконання не сплутаєш ні з ким. У кожному українському домі він як рідний, як добрий давній знайомий з своєрідною манерою співу, прекрасним голосовим тембром, життєрадісний, врівноважений, з дитинно-щирою посмішкою на вустах, скромний, без зіркової хвороби. "Кришталево чиста в мистецтві людина", - сказав про нього поет Микола Сингаївський.
Його пісня звеличує, піднімає гідність, вертає молодим козацьку славу, дбає про невмирущу історію минулих поколінь.
До цієї дати та в пам'ять про простого буковинського хлопця, який став гордістю країни, пропагуючи у світі рідну українську пісню, пропонуємо пригадати цікаві факти з його життя та послухати пісні «співака від Бога».
пʼятниця, 26 листопада 2021 р.
«Ми маємо право на пам’ять про голод»
28 листопада кожного року ми вшановуємо і відзначаємо День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933рр . В Україні та в усьому світі у цей день люди традиційно запалять свічки у вікнах — на знак пам’яті та пошани до мільйонів українців, які загинули внаслідок геноциду.
Голодомо́р 1932—1933 років — акт геноциду українського народу, організований керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932—1933 роках шляхом створення штучного масового голоду. Голодомор 1932-1933 років в Україні – не історична минувшина, а трагічна сторінка історії, яка не має терміну давності і забуття. Вона була і залишається незагоєною раною генетичної пам’яті українського народу. Понад 7 мільйонів українців заморили штучним голодом для досягнення злочинної політичної мети – ослаблення та винищення волелюбного українського селянства – соціальної основи нації.
Тема Голодомору складна тим, що більшості сучасних дітей в України важко уявити тотальний голод. З іншого боку, свідчення тих, хто пережив трагічні події 1932–1933 рр., часом жахають навіть дорослих.
https://www.youtube.com/watch?v=baHXUzq3VPM&t=2s
пʼятниця, 19 листопада 2021 р.
21 листопада вся країна відзначає День Гідності та Свободи. Свято встановлено на честь двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії - Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.
Цього дня ми віддаємо належну шану патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
День Гідності та Свободи – особлива дата для кожного свідомого українця, для кожного справжнього патріота, адже саме в цей день найгостріше відчувається сила єдності та безмежна гордість за те, що наша Батьківщина багата на справжніх героїв з великим серцем і високим духом, спроможних захистити національну свободу та боротися за щасливе майбутнє прийдешніх поколінь.
Низький уклін всім захисникам української державності, які назавжди залишаться в пам’яті народу та будуть гідним прикладом для майбутніх поколінь!
https://www.youtube.com/watch?v=QTvgFOVB-Xs
вівторок, 16 листопада 2021 р.
День толерантностіНа нашій
планеті існує дуже велика кількість різних людей. Всі ми несхожі один на одного
і щоб мирно співіснувати, нам треба миритися з цим розмаїттям.
Саме тому у 1995 році на 28 Генеральній
конференції ЮНЕСКО була прийнята Декларація
принципів толерантності. У статті 6 Декларації зазначено: «з
метою мобілізації громадськості, звернення уваги на небезпеки, приховані у
нетерпимості, зміцнення прихильності і активізації дій на підтримку поширення
ідей толерантності і виховання у її дусі ми урочисто проголошуємо 16 листопада
міжнародним днем, присвяченим толерантності, що відзначається щорічно».
Толерантність
не є вродженою рисою характеру, її потрібно виховувати в себе з дитинства. Ми
вчимося толерантності, щоб врятувати світ.
І саме
Міжнародний день толерантності спонукає нас задуматись про необхідність
сприймати думки без агресії, погляди та ідеї, які не збігаються із власними,
про терпимість до чужого способу життя, релігійної, національної й культурної
належності, мови, звичаїв, цінностей, почуттів, фізичного і психічного стану,
зовнішнього вигляду.
вівторок, 9 листопада 2021 р.
“Який я єсмь, таким мене й приймайте”
11 листопада 2021 року виповнюється 200 років від дня народження Федора Михайловича Достоєвського (1821-1881) – одного з найвидатніших, найвпливовіших і разом з тим найсуперечливіших в російській літературі постатей другої половини ХІХ століття.
Свій творчий шлях він почав повістю "Бідні люди"(1846), яка принесла авторові популярність.
Літературна діяльність Достоєвського була перервана 23 квітня 1849 року арештом, пов'язаним з його участю у справі петрашевського гуртка. На суді йому було пред'явлене звинувачення у розповсюдженні забороненого листа В. Бєлінського до М. Гоголя і винесено вирок до страти. 22 грудня 1849 р. Достоєвський разом з іншими петрашевцями перебував у Петербурзі на Семенівському, в очікуванні смертної кари, але за кілька хвилин до страти її відмінили за високим розпорядженням. Ці десять страшних хвилин очікування смерті увійшли в творчість письменника як символи людських страждань і, зокрема, знайшли відображення у його романі "Ідіот".
Його творчість пройшла випробування століттями і залишилася в скарбниці кращих зразків світової літератури:роман"Злочин і кара",роман "Брати Карамазови","Ідіот", "Біси" та інші.
Творча спадщина Достоєвського і сьогодні привертає увагу не тільки широкого кола читачів і літературознавців, а й філософів, юристів, психологів. У своїх творах Ф.М. Достоєвський, хоча втім і не тільки він один, ніс світу глибоко вистраждану досвідом поколінь істину – немає і не може бути такої мети, заради якої була б припустима жертва хоча б в одне людське життя, в одну краплю крові, в один дитячий мізинець.
Філософія Ф.М. Достоєвського – це філософія гуманізму, що закликає до миру, єднання народів і благополуччя, бо пройнята почуттям любові до людини і невидимого болю за неї.
Ніби звертаючись до своїх майбутніх читачів і дослідників, він щиросердно і мужньо сказав про себе: "Який я єсмь, таким мене й приймайте".
9 лютого 1881 р. Достоєвський помер.
понеділок, 8 листопада 2021 р.
З Днем української писемності та мови
Щороку 9 листопада ми відзначаємо День української писемності та мови.
Мова - це велике національне надбання, коштовний скарб із могуття інтелекту і криці моралі, це пісня душі, покладена на слова. У ній досвід, мрії і сподівання мільйонів людей, об'єднаних в єдине ціле - народ.
Багата і милозвучна українська мова. Нею передаються найтонші відтінки думок і почуттів, слухаючи мову щодня, ми часто не вдумуємося в її особливості, сприймаємо слова, як щось звичайне, само собою зрозуміле.
А тим часом мова – одне з чудес, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. У нашій мові є чимало захоплюючого і дивовижного. Безліч на перший погляд буденних слів ховає в собі якусь таємницю. Кожне вживане нами слово має свою долю, свою історію.
Тож нехай щире українське слово буде для всіх нас оберегом. Щастя вам, добра, нових здобутків в ім'я України.
#мова #писемність
#дитяча_біб-ка_М.Рибалка
четвер, 4 листопада 2021 р.
Любі діти та шановні батьки!
До вашої уваги серія книг Каті Матюшкіної про знамениті пригоди та видатні розслідування чудового СУПЕРкота да Вінчі та його друзів.
У "прикольних детективах" і захолюючі пригоди, і детективна лінія, і навіть трохи кохання. А ще на сторінках книг є безліч розвивальних завдань для дітей: разом із персонажами історії можна пройтися по лабіринту, навчитися покроково малювати деяких героїв, відгадати зашифроване послання за допомогою коду, порахувати математичні приклади в малюнках тощо.
Тож читайте в родинному колі та насолоджуйтесь!
А ми з любов'ю чекаємо на вас після карантину.
вівторок, 2 листопада 2021 р.
Шановні читайлики!
До нас надійшли найкращі вітчизняні літературні новинки 2021 року, серед яких будемо визначати переможців у номінаціях «Література для дітей» та «Література для підлітків». Як тільки бібліотека запрацює у звичному режимі, запрошуємо всіх книголюбів долучитися до читання новинок та залишати свої відгуки на прочитані книги! Проголосувати можна до кінця грудня.
За кожен відгук – яскрава закладка у подарунок!
вівторок, 26 жовтня 2021 р.
День визволення України від фашистських загарбників
28 жовтня Україна відзначає важливу дату у своїй історії - День визволення від фашистських загарбників, національне свято, пов'язане з вигнанням військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.
Цю дату було обрано не випадково. Вважається, що саме цього дня в 1944 році з території України було вигнано останнього солдата нацистського рейху.
28 жовтня було проголошено Днем визволення України від фашистських загарбників згідно Указу Президента України від 20 жовтня 2009 року з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні.
22 червня 1941 р. розпочалася війна між вчорашніми союзниками – ІІІ Рейхом та СРСР, в результаті чого до кінця року більша частина України була окупована німецькими військами.
У грудні 1941 – січні 1942 рр. радянські війська організували перший великий контрнаступ на території України, але були зайняті лише незначні ділянки в Криму та під Барвінковим.Спроба навесні 1942 року розвинути попередній успіх призвела в Криму та під Харковом до двох катастрофічних поразок радянських сил та їхнього відступу аж до Волги. У результаті вся українська територія була зайнята німецькими військами.
У лютому 1943 року, розвиваючи наступ після перемоги під Сталінградом, радянські війська зайняли Харків та деякі інші українські міста, але вже в березні 1943 року залишили їх внаслідок німецького контрнаступу.
Лише восени 1943 року розпочалося остаточне вигнання нацистських окупантів з України.
28 жовтня 1944 року радянські війська вийшли на околиці міста Чоп на Закарпатті, але боротьба на цій ділянці розтягнулася аж до 25 листопада – лише тоді нацистські окупанти були вигнані з України остаточно.
Ціна перемоги – втрачені мільйони життів, розбиті родини та скалічені долі. В Україні не лишилося практично жодної родини, яка б не зазнала втрат. І ось чому ми повинні пам’ятати героїв, чия боротьба, самовіддана праця сприяли звільненню Вітчизни від нацистів. Ми маємо бути вдячними тим, хто дав можливість розвивати нашу країну. Адже ми зобов’язані усім, що маємо сьогодні, тим хто загинув і тим, хто вижив у страшні 40-і.
Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності.
Національна онлайн-платформа з цифрової
грамотності «Дія»
Національний проєкт з медіаграмотності
«Фільтр»
Сайт Міністерства та Комітету цифрової
трансформації України
https://thedigital.gov.ua/?fbclid=IwAR1xSb4woZ05A7bATMRBzxFkpi8aiJheoiavZBhKdlsfnQrdv-73Us-YrtA
Сайт Громадської організації «Детектор
медіа» (створеної для підвищення медіаграмотності українського суспільства та
протидії дезінформації та пропаганді)
https://go.detector.media/about/#what
MediaSapiens — проєкт громадської
організації «Детектор медіа»
https://ms.detector.media/page/about/
Онлайн-курс «Новинна грамотність»
https://video.detector.media/special-projects/novynna-gramotnist-i22
Як не стати овочем – Курс інформаційної
гігієни
https://www.youtube.com/watch?v=5vnP90gPplY&list=PLOmvBpNfnigL2UJzmUV31rBWZsrpR7PDn
Словник термінів з онлайн-безпеки
Посібник для батьків «Клан Кліц-Клац.
Виховання дітей в цифрову еру»
https://edpro.ua/blog/informacijna-bezpeka
Захисти свою персональну інформацію
https://www.youtube.com/watch?v=DjjYSRNAJgI
Як розпізнати фейкову новину.
Рекомендації від Української бібліотечної асоціації
https://ula.org.ua/images/documents/3712/fakeNews.pdf
Онлайн гра «Медіаграмотна місія»
https://irex.mocotms.com/ml_game/story_html5.html
Книжки з медіаграмотності
https://www.oksanamoroz.com/book
#MIL2021 #GlobalMILWeek #MIL2021_Ukraine_library #фільтруйінфу
четвер, 30 вересня 2021 р.
середа, 29 вересня 2021 р.
Бабин Яр: без права на забуття.
Рівно 80 років тому, 29 вересня, розпочалася одна із найстрашніших сторінок
Другої світової війни – розстріли в Бабиному Яру за ініціативою нацистських
окупантів.
27-28 вересня на стінах будинків, огорожах і стовпах
з'явилися оголошення, де йшлося про те, що всі євреї Києва і його околиць
повинні з'явитися 29 вересня до 8 години ранку на ріг вулиць Мельникова і
Дегтярівської.
Люди повинні були взяти з собою документи, гроші,
цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо.
"Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому
місці, буде розстріляний", – зазначалося в
оголошенні.
Масові розстріли тривали 5 днів, з 29 вересня до 3
жовтня 1941 року.
Тільки в перші три дні цього злочину загинуло 34 тисячі осіб.
Жертвами нацистів стали євреї, роми, радянські військовополонені, українські націоналісти, пацієнти київської психіатричної лікарні та загалом усі ті, кого гітлерівці вважали своїми ворогами.
Чимало євреїв не пішли до Бабиного Яру, переховуючись
у знайомих. На початку жовтня окупанти влаштували масовий обхід квартир. Євреїв,
яких знаходили, вантажівками доправляли до Бабиного Яру і вбивали.
Загалом за роки Другої світової війни у Бабиному Яру, за різними оцінками, загинуло від 100 до 150 тисяч осіб. Розстріли в Бабиному Яру тривали протягом двох років окупації, аж до визволення Києва від окупантів у 1943 році.
З більш ніж 100
тисяч засуджених до смерті в Бабиному Яру, врятуватися змогли близько 29 осіб.
Допоки жива людська пам'ять, трагедію Бабиного Яру ми не маємо права забувати.
https://www.youtube.com/watch?v=MsZgl2XUVlE
https://www.youtube.com/watch?v=31-REGCi-sc